komórki macierzyste

Komórki macierzyste

Brak kategorii

Komórki macierzyste, które znajdują się w organizmie każdego z nas, mają bardzo ważne cechy dla medycyny. Wykorzystywane są między innymi w ortopedii oraz medycynie estetycznej. Dlaczego komórki macierzyste są tak przydatne?

Zacznijmy od początku – czym są komórki macierzyste?

Bez komórek macierzystych nasz organizm nie mógłby powstać ani funkcjonować. Ludzki zarodek w najwcześniejszej fazie rozwoju składa się właśnie z nich. Ich charakterystycznymi, a zarazem tak ważnymi cechami są:

  • zdolność do nieograniczonej liczby podziałów,
  • możliwość przekształcania w inne typy komórek.

Gdy dochodzi do niedoboru jakichś komórek, bądź zostaną one uszkodzone, komórki macierzyste je uzupełniają. Z tego powodu można powiedzieć, że stanowią dla naszego organizmu naturalną rezerwę. Dzięki temu, że komórki macierzyste mają zdolność do odnawiania – tworzenia kopii samych siebie oraz do przekształcania, utrzymują tkanki, które przechodzą ciągłe zmiany. Chodzi między innymi o skórę, ale utrzymują także mięśnie, które na skutek ruchu są uszkadzane. Głównym źródłem komórek macierzystych jest tkanka tłuszczowa oraz szpik kostny. Jak widać, nasz organizm zawiera naturalne bogactwo, z którego medycyna nauczyła się korzystać. W jaki sposób?

leczenie komórkami macierzystymi

Medycyna estetyczna a komórki macierzyste  

Medycyna estetyczna posługuje się jedynie komórkami macierzystymi pobieranymi z tkanki tłuszczowej. Wykorzystuje się je między innymi przy:

  • leczeniu nadmiernego wypadania włosów,
  •  usuwaniu blizn,
  • zabiegach mających na celu poprawę elastyczności skóry,
  • w terapiach odmładzających,
  • w likwidacji przebarwień.

Na ogół zabiegi nie są skomplikowane, jednak często trwają kilka godzin. Najpierw od pacjenta odsysany jest tłuszcz, który następnie za pomocą igły lekarz wstrzykuje w konkretne miejsce, które wymaga regeneracji lub naprawy. Można powiedzieć, że nasze komórki macierzyste są bardzo inteligentne. Gdy trafiają w nowe miejsce, same potrafią określić środowisko, w jakim się znalazły oraz jakie są jego potrzeby. Tym sposobem tkanki się regenerują. Jeśli chodzi o terapie odmładzające, to leczenie komórkami macierzystymi pozwala uzyskać wygląd osoby młodszej o nawet kilkanaście lat.

Medycyna estetyczna to nie jedyna dziedzina, w której wykorzystuje się leczenie komórkami macierzystymi. Są one również bardzo powszechnie w ortopedii oraz przy leczeniu wielu nowotworów. Kto wie, może to przyszłość medycyny.