nowe osiedle Żnin

Osiedla strzeżone – Czy niedługo staną się większością?

Brak kategorii

W wielu miastach – również tych niewielkich – powstaje coraz więcej osiedli strzeżonych. Bramy i furtki są cały czas zamknięte, a ich otwarcie jest możliwe jedynie kluczem, chipem lub przez domofon/wideo domofon. W każdym razie nikt nieproszony nie wejdzie. Czy za jakiś czas każde nowe osiedle Żnin będzie strzeżone? Zapraszamy do lektury.    

Jak nowe osiedle Żnin to strzeżone – Skąd ta moda?

Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań – te miasta już od kilkunastu lat obserwują rosnącą popularność na osiedla strzeżone. A skąd taka moda wzięła się w Polsce? Odpowiedź może zaskoczyć. Co ciekawe, zanim takie osiedla stały się częste w Polsce, od dawna popularne były w Rosji czy Turcji. Oczywiście nie każde osiedle strzeżone jest takie samo. Niektóre są po prostu ogrodzone, a otwierać bramę czy furtkę mogą jedynie osoby upoważnione i mieszkańcy, a inne dodatkowo posiadają monitoring i ochroniarza. Jak jest to postrzegane przez ludzi? Czy to przejaw luksusu? Okazuje się, że etap fascynacji osiedlami zamkniętymi już minął. Dziś takie osiedla nie kojarzą się z luksusem, a ich ofertę znajdziemy w segmencie popularnym. Niektórzy – szczególnie osoby starsze – uważaj, że takie odgradzanie się od innych nie jest normalne ani zdrowe, a same ogrodzenia jedynie szpecą. Młodzi ludzie i ci w średnim wieku patrzą na to przychylniej. Chodzi o bezpieczeństwo. Czy strzeżone, nowe osiedle Żnin faktycznie jest takie bezpieczne?

mieszkania Żnin

Zalety mieszkania na osiedlu strzeżonym

Osiedle strzeżone ma też swoje zalety. Jakie? Jedną z korzyści mieszkania Żnin na osiedlu strzeżonym jest na pewno poczucie bezpieczeństwa. Trzeba przyznać, że prawdopodobieństwo kradzieży, zniszczenia samochodu i tym podobnych jest zdecydowanie mniejsze niż tam, gdzie dostęp mają wszyscy. Młodzi ludzie cenią sobie także porządek, który najczęściej towarzyszy osiedlom strzeżonym. Co jeszcze? Wiele słyszy się w telewizji o pedofilach, którzy czają się na dzieci na placach zabaw czy nawet przy przedszkolu. Osiedla opisywane w tym artykule są bezpieczniejsze. Teoretycznie nikt nieupoważniony nie wejdzie na teren osiedla. Mimo korzyści nie każde nowe osiedle Żnin jest strzeżone. Dlaczego? Powodem są między innymi koszty. Ogrodzenie, które musi pasować do nowoczesnego design bloków czy szeregowców kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych – w zależności od wielkości osiedla. Również ceny mieszkań są tam droższe, co oznacza mniej chętnych.