hurtownia stali

Niezniszczalna stal – blacha kwasoodporna i jej właściwości

Brak kategorii

Blacha kwasoodporna – każdy z nas miał z nią do czynienia, choć czasem nieświadomie. Czym różni się od zwykłej blachy? Gdzie wykorzystuje się blachę kwasoodporną? Kilka słów o właściwościach stali tego typu pozwoli zrozumieć, dlaczego warto w nią inwestować zarówno planując duże inwestycje typu budowa, jak i w życiu codziennym. 

Właściwości blachy kwasoodpornej

Blacha kwasoodporna znana jest z doskonałej wytrzymałości i odporności na działanie czynników zewnętrznych, ale też na uszkodzenia mechaniczne typu wgniecenia, zarysowania. Przede wszystkim – jak wskazuje jej druga nazwa – jest to materiał nierdzewny, czyli nie ulega korozji, która jest zmorą użytkowników innego typu stali – blacha pod wpływem utleniania oraz działania różnego rodzaju czynników rdzewieje, poza efektami wizualnymi proces korozji znacznie osłabia jej strukturę, może więc uszkodzić stworzoną z niej konstrukcję i w najlepszym przypadku uczynić bezużyteczną, w najgorszym – stworzyć niebezpieczeństwo. Blacha kwasoodporna to blacha wzmocniona chromem i niklem w odpowiedniej proporcji – w zależności od konkretnych potrzeb. Nieco inny będzie skład takiej blachy w przypadku zastosowania jej na pokryciu dachowym domu, inny dla rur kwasoodpornych, a inny dla urządzeń kuchennych. 

Blacha kwasoodporna – zastosowanie w domu

Stal nierdzewna, inaczej kwasoodporna, to popularny w wyposażeniu kuchni rodzaj blachy, nazywanej potocznie INOX. Nie ulega ona korozji również pod wpływem kwasów organicznych, obecnych w żywności (np. kwas mlekowy, cytrynowy, ocet). Sprawia to, że blacha nierdzewna jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do tworzenia sprzętów kuchennych i akcesoriów. W tworzeniu wyposażenia kuchennego używa się różnych rodzajów blachy kwasoodpornej, w zależności od konkretnych pożądanych parametrów. 

Stal kwasoodporna w gospodarstwie domowym to nie tylko sprzęty kuchenne. Niezastąpione są elementy, takie jak rury kwasoodporne. Stosowanie rur kwasoodpornych to idealne rozwiązanie w przypadku konieczności instalacji rury w miejscu narażonym na kontakt z chemikaliami i czynnikami wzmagającymi korozję. Są to rury pożądane w gospodarstwie domowym, jak i w przemyśle – wiele gałęzi przemysłu opiera na nich swoje linie produkcyjne. Stosowanie rur kwasoodpornych to zapewnienie stanowisku pracy lub instalacji domowej najwyższego standardu bezpieczeństwa i komfortu użytkowania!

hurtownia stali

Blacha kwasoodporna – gwarancja satysfakcji na lata

Stal nierdzewna jest materiałem bezpiecznym dla wielu gałęzi przemysłu, jak i w gospodarstwach domowych. Polecana jest jako materiał do kontaktu z żywnością, dlatego używający sprzętu z blachy kwasoodpornej hotelarze, właściciele gastronomii i panie domu z pewnością docenią wykonane z niej akcesoria kuchenne, blaty, wózki czy garnki. Stal nierdzewna podbija też rynek budowlany ze względu na trwałość wykonanej z niej konstrukcji. Niezastąpionym elementem wielu instalacji są rury kwasoodporne. Warto przyjrzeć się zastosowaniu blachy nierdzewnej, wybierając nowe sprzęty domowe czy planując budowę – jej zastosowanie może zadziwić niejednego laika!