EMG to badanie elektrofizjologiczne, które wykonuje najczęściej neurolog, w celu oceny funkcjonowania mięśni i stawów. Dzięki temu badaniu możliwe jest zdiagnozowanie wielu chorób. Jak wygląda badanie EMG i kto powinien je wykonać?
Badanie EMG Kraków – najważniejsze informacje
Celem elektromiografi jest ocena funkcjonowania układu mięśniowego oraz układu nerwowego. Badanie to pozwala nie tylko zlokalizować zmiany patologiczne, ale również określić dynamikę ich rozwoju czy ustalić ich wielkość. EMG stosowane jest do wykrycia takich chorób jak:
- dystrofia mięśniowa,
- stwardnienie boczne zanikowe,
- zespół cieśni nadgarstka,
- rdzeniowy zanik mięśni.
Kto powinien skorzystać z badania?
Z badania EMG powinny skorzystać osoby, które zmagają się z nieprawidłowym funkcjonowaniem nerwów obwodowych, a także z nadmiernym napięciem mięśniowym. Do tego badania podchodzą również osoby, które zmagają się z urazami i kontuzjami. Niestety nie każdy może skorzystać z tego typu badania. Przeciwwskazaniem jest posiadanie rozrusznika serca czy elementów metalowych w badanych okolicach ciała.
Rodzaje badania EMG
- EMG globalne – badana jest pobudliwość wszystkich grup mięśniowych kończyn;
- próba tężyczkowa – pozwala na wykrycie nadpobudliwości i wyładowań u osób z tężyczką;
- próba miasteniczna – jest to badanie transmisji nerwowo-mięśniowej.
Badanie EMG – kto je zleca?
Badanie EMG zleca najczęściej neurolog Kraków. Nie jest to jedyne badania, na które może zostać skierowany pacjent. Lekarz ten może zlecić wiele innych dodatkowych badań, a do najpopularniejszych z nich zaliczamy: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, elektroencelografię (EEG), tomografię emisyjną (PET-CT) oraz badanie EMG.
Wizyta u specjalisty często wiąże się ze stresem. Jest on związany z niepewnością, co do własnego stanu zdrowia oraz strachem przed otrzymaniem niepokojącej diagnozy. Jeśli chodzi o badania neurologiczne, to nie trzeba się ich bać. Nie są oni ani bolesne ani skomplikowane.