dom spokojnej starości Toruń

Czy dom spokojnej starości Toruń to dobre rozwiązanie dla seniora?

Brak kategorii

Niestety w obecnej rzeczywistości wszyscy się starzejemy. Jedni starzeją się delikatnie, bez większych chorób, inni zaczynają wymagać całodobowej opieki. Nie każdy potrafi opiekować się starszą osobą. Czy w sytuacji, gdy rodzina nie ma możliwości, by zapewnić należytą opiekę starszej osobie dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie jej w domu spokojnej starości? O plusach i minusach takiej placówki w artykule.

Dom spokojnej starości Toruń – Dylematy

Panuje takie ogólne myślenie, że oddanie rodziców do domu spokojnej starości jest czymś złym, brakiem szacunku. Czy to prawda? Należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Niektórzy od wielu lat mieszkają za granicą. Mają tam pracę, dom, przyjaciół. W takiej sytuacji nie jest łatwo wrócić do kraju, by opiekować się starszą osobą. Natomiast zabranie je do siebie mogłoby tylko pogorszyć stan zdrowia. Kolejną sprawą jest, jak zapewnić odpowiednią opiekę. Nie dla każdego opieka nad starszą osobą przychodzi łatwo. Niektórzy nie dają rady pod względem fizycznym, inni emocjonalnym. Nie można też zapominać o osobach, które nie miały lekkiego dzieciństwa, a ich kontakt z rodzicami pozostawiał wiele do życzenia. Jak wspomnieliśmy na początku, niektórzy uważają, że oddanie schorowanego rodzica czy babci do domu seniora Toruń to brak szacunku. Jednak okazuje się, że często starsze osoby, którymi „opiekuje” się rodzina są w dużo gorszej kondycji zdrowotnej i psychicznej niż osoby z domu seniora.

Dom seniora Toruń – Plusy 

Okazuje się zatem, że samo zostawienie seniora w rodzinnym domu, czy zabranie go do siebie, nie oznacza dobrych warunków. Zobaczmy jakie są plusy z umieszczenia starszej osoby w domu opieki Toruń.

  • Nasi bliscy będą mieli zapewnioną regularną kontrolę stanu zdrowia.
  • Natychmiastową interwencję w razie problemów zdrowotnych występujących nawet w środku nocy.
  • Towarzystwo osób z ich grupy wiekowej – zawsze, gdy tylko będą mieli ochotę.
  • Różnego rodzaju rozrywki, które oddalą nudę i przygnębienie oraz wzmocnią ich sprawność umysłową.
  • Odpowiednio zbilansowane posiłki.

A czy są jakieś minusy?

Minusy 

Oczywiście największym minusem jest brak bliskości z rodziną. Należy jednak pamiętać o tym, że częstotliwość odwiedzin zależna jest wyłącznie od nas samych. Kolejną sprawą są spore koszty. Miesięcznie należy zapłacić około 2 – 2,5 tysiąca złotych. Jest to sporo, jednak zapewnia się w ten sposób profesjonalną opiekę. Dom opieki to dobre rozwiązanie dla osób, które wiedzą, iż nie będą w stanie zapewnić seniorowi odpowiedniej opieki.